Okolo druhý ráno nás vyhodili na nějaký silnici s malinkou zastávkou na MHD.  Vylézám promrzlej z klimatizace, zabalenej do deky a rozespalej z autobusu. Než jsme stačili rozlepit oči, tak najednou všichni naskákali do taxíků, autobus odjel a my zůstali samy někde v Singapuru uprostřed noci. Aspoň nám bylo konečně teplo a my mohli vyjít vstříc dalším dobrodružstvím. Vždyť tohle je to největší kouzlo cestování – umět se vypořádat s nečekanými situacemi. Koukli jsme se na autobusovou zastávku a snažili se odhadnout jakou stranou bude Marina Sands Bay (dále jen MSB) – největší dominanta Singapuru. Procházíme okolo nějakých bordelů a obloukem se jim po naší zkušenosti z Šanghaje vyhýbáme. Skáčeme do křoví na malou, což je v hlavním městě pokut a zákazů trochu adrenalin 😀

Po chvíli bloudění konečně dorážíme k MSB a čeká nás úchvatný pohled. Jezero před marinou je plný balónků, které jsou nádherně nasvícené a mění barvu. Na druhé straně je symbol Singapuru – socha lva chrlící vodu a za ním se tyčí moderní mrakodrapy. Vše je krásně nasvícené. Obcházíme celé jezero a MSB, po cestě ještě narážíme na pár pracovníku, kteří čistí ulice. Už chápeme, proč je Singapur nejčistší město na světě. Všude se něco staví a je nám jasné, že při další návštěvě to bude zase o dost jiné město. Ve vzduchu je cítit typická vlhkost a je relativní chládek. Asi jen 30°C 😀 Jsme defakto na rovníku, tak tady to počasí budu nějak muset přežít.

Noční Marina sands bayNoční Marina sands bay

Za MSB se nachází futuristická a moderní botanická zahrada gardens by the bay. Už v Praze jsme si zjistili, že je venkovní část přístupná zdarma, takže jsme si to nemohli nechat ujít. A rozhodně jsme nelitovali. Bylo to opravdu krásné a jelikož bylo něco mezi 5-6 ráno, tak jsme to měli celé pro sebe a spícího hlídače. 😀

Gardens by the bayGardens by the bay

Vnitřek Marina sands bayVnitřek Marina sands bay

Po zahradách jsme se vydali zezadu po mostě přímo do MSB, kde byla krásná vánoční výzdoba. Venku stály taxíky typu Bentley a jiné luxusní značky. Trochu jiná liga 😀 Snažíme se dostat nějak na střechu, abychom viděli východ slunce. Dostáváme se do výtahu, ale bohužel jen do nějakého nízkého patra. Přesedáme do jiného výtahu, ale tam nás už vyprovodil ven nějaký portýr. Zkoušíme to ještě oficiální cestou, ale v tuhle hodinu se tam prý nedostaneme. Nedá se nic dělat a jdeme na střechu sousedního nákupního centra, kde se domlouváme na dalším programu. Východ slunce je v nedohlednu, tak se rozhodneme jet na Sentosu a třeba ho stihneme hezky u moře. Procházíme obchoďákem, kde je ve spodním patře umělá řeka po které se prohání gondoly. Kupujeme lístky na metro a jedeme do stanice HarbourFront. Metro je krásně přehledné a pořádně prochlazené klimatizací jako vše tady.

Vystupujeme na konečné a procházíme obchoďákem do posledního patra odkud má jet vláček na Sentosu. Už bylo světlo, takže jsme východ slunce nestihli. Zjišťujeme cenu 4sin$, ale na informacích nám paní radí, ať jdeme dolů ven, kde jezdí autobus za 2sin$. Na ostrůvku Sentosa nasedáme do turistického vláčku, který nás zdarma odvezl nedaleko nejjižnějšího pevninského bodu v Asii. Nechápeme, jak může být nejjižnější pevninský bod na ostrově, ale je to tady vše hezky upravené, tak nám je to vlastně nějak jedno. Jsme rádi, že jsme konečně tak blízko moři. Smáčíme nohy a vydáváme se po mostě na rozhlednu, kde koukáme do dály na množství tankerů. Singapur má třetí největší přístav na světe. Při odchodu narážíme ještě na voliéru s papoušky se kterými si chvilku povídáme a jdeme zpět na vláček.

Pohled na nejjižnejší bod AsiePohled na nejjižnejší bod Asie

Pohled z nejjižnejšího bodu AsiePohled z nejjižnejšího bodu Asie

V autobusu nám stačí ukázat staré lístky a jedeme zadarmo na metro. Tím se cesta busem stala ještě výhodnějsí. Poté na metro do stanice China Town. Procházíme čínskou čtvrtí a jdeme směr Little India. Už bylo klasické tropické vedro. Teploty okolo 40°C a do toho minimum spánku za posledních několik dní. Dělá se mi špatně a říkám Gazovi, že musíme skočit někam na vodu a jídlo. Jako zázrakem narážíme na velký foodcourt, kde se stravují místňáci. Ceny na Singapur luxusní, tak se pořádně najíme a jdeme dál. Po cestě narážíme na nějaký místní obchoďák, který spíš připomínal zastřešenou tržnici. Gaza si tady po několika dnech konečně koupil kameru, kterou jsme sháněli už od Číny.

Po chvilce nalézáme Indickou čtvrť. Docela to byl pro nás šok. Dost bídná čtvrť, zvlášť v kontrastu se Singapurem. Snažíme se najít nějaké pivko,  protože se to vedro už nedalo moc vydržet. Nakonec nenalézáme. Po chvilce loudání se snažíme najít metro a vydat se zpátky k MSB. V metru máme při konverzaci několik microspánků. Při vystoupení na nás čeká jedno nepříjemné zjištění. Vystoupili jsme o zastávku dřív a do metra se dostaneme jen s novým lístkem. No nic, co se dá dělat. Celou cestu jsme šli na sluníčku a zpívali si sparťanské chorály a lidi na nás koukali jako na blázny a já jejich pohled na nás vůbec nezpochybňuju 😀 Po příchodu kupujeme pivka a nějaký jídlo v 7/11. Sedáme si zase na střechu totálně vyčerpaný. Jelikož jsme chtěli hlavně klídek, tak jsme přelezli nějaký zábradlí a sedli si na oddělené schody. Za chvilku nás přišli vyhodit, takže nám nezbývalo než si sednout mezi lidi na zem a vychutnat si pivko s jídlem. Bylo nám to nakonec docela jedno, protože jsme byli rádi, že vůbec sedíme. Gaza se rozhodl vyzkoušet kameru, ale nastal zásadní problém. Kamera nešla vyndat z voděodolného obalu. Zkoušíme to několik minut, nálada na bodu mrazu a nervy taky pracovaly. Divím se, že neskončila rozsekaná na zemi a že daleko k tomu neměla. 😀

Marina sands bay ve dneMarina sands bay ve dne

Nezbývalo než nasednout na metro a hledat obchod, kde jsme to koupili. Chtěli jsme po cestě vzít ještě fízla, protože jsme vážně po všech zkušenostech nechtěli řešit něco samy. Nakonec jsme se na to vysrali a tipli si stanici metra. Vylezeme a následuje nekonečné hledání a chození v nějakým začarovaném kruhu. 😀 Snad nemusím psát jaká v tu chvíli byla asi nálada. Po dlouhé chvíli nalézáme, z hlavy nám jde kouř kombinací toho vedra a nervů. Jdeme ihned do toho obchodu, který byl v rohu a Gaza mu dost důrazně vysvětluje, že to nefunguje a že chce okamžitě prachy zpátky. Týpek na něj nechápavě kouká a že neví o co jde. No jo, přesně tohle jsme čekali, že to budou zase zkoušet. V tu chvíli Gaza ještě důrazněji vyhrkne dnes již legendární frázi „DON’T TRY IT!!!“, tohle se opakuje nejméně 3x, všichni z okolních stánků na nás koukají a já odpočítávám vteřiny až mu dá Gaza za jedna na bradu. Nakonec nám začne ukazovat něco naproti a jestli jsme to nekoupili tam. Jdeme se tam kouknout a najednou poznáváme prodavače, co nám to prodával. 😀 Trochu trapas po našem divadle, ale víc se mi chce vybouchnout smíchy 😀 Prostě nám v tu chvíli přišli ještě stejný. Gaza to s nim začal řešit, ten zavolal hlavního kápa obchodu. Ten si vzal kameru do ruky a během vteřiny už byla otevřená. My nevěřícně koukali a míchal se v nás zajímavý koktejlek pocitů 😀 Kápo ukázal, jak se to Gazovi otevírá, ale já mu v očích viděl něco jako „ty čůráku, proč si myslíš, že jsou tady nakreslený ty šipky???“ :D. Rychle z obchodu odcházíme a říkáme si, že je jediný štěstí, že jsme nevzali sebou toho fízla a že bychom si měli vážně odpočinout a vyhýbat se sluníčku. Lezeme do metra a jedeme zpátky na naší základnu. Tam si kupujeme další pivka a nějaký polívky, který jíme na zemi přímo u automatů na lístky na metro. Ale je mi v tu chvíli už nějak všechno jedno a nemám náladu ani sílu hledat nějaký lepší místo.

Po občerstvení se zvedáme směr Gardens by the Bay, kde mělo být nějaké večerní představení. Když jsme tam dorazili, tak začal pořádnej tropickej slejvák a z představení sešlo. Nakonec nás nepustili ani na lávky mezi uměle udělanými stromy. Zavazujeme sádru igelitkou a vydáváme se směrem zpátky. Tam nás čeká největší zklamání, když zjišťujeme, že večerní vodní show před MSB bude kvůli dešti zrušená. Jednalo se o promítání na vodní páru – videa na youtube vypadaly úžasně, takže jsme se na to dost těšili. No co, zážitků bude ještě dost a říkáme si, že pojedeme pomalu na letiště. Cesta ledovým metrem byla i díky několika spánkům docela rychlá. Jen jednou jsme na přestupu čekali zbytečně asi 20 minut než nám došlo, že to jezdí na jiným nástupišti :D. Po příjezdu se na letišti najíme, projdeme si všechny terminály a hledáme nějaký klidný místa na spaní. Letiště je opravdu velké a hezké – několikrát vyhrálo nejhezčí letiště na světě. Nakonec si lehneme na nějaký lavičky, ale nebylo to moc pohodlný, tak jsme se přemístili kousek vedle a lehli si za lavičky na zem.

náš noclehnáš nocleh

Ještě si stačíme říct něco k Singapuru. Hodně se nám tady líbilo – krásné, moderní a čisté město s plno národnostmi a krásnými holkami. Probudit se tady po nějaký párty, tak si spíš myslím, že jsem v nějakém evropském velkoměstě 😀 Jelikož bylo už okolo půlnoci a my totálně vyčerpaný, tak jsme se uchýlili k spánku. Přece jenom jsme museli za pár hodin vstávat na další let k novým dobrodružstvím.

 

Danny

<< PŘEDCHOZÍ | DALŠÍ >>